×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Tepebaşı Odunpazarı Bölgesel Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Gündem Sağlık Yaşam Spor Eskişehir tanıtım İlçeler Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Kripto Para borsası Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

Kütahya Belediyesi Görme Engelli Vatandaşları Unutmadı!

Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya Belediyesi tarafından görme engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için hazırlanan akıllı saatleri sahiplerine teslim etti.

Yaşam Bölgesel 16/10/2023 12:51 16/10/2023 12:51

A- A+

Beyaz Baston ve Görme Engelliler Günü etkinlikleri çerçevesinde Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya Belediyesi tarafından görme engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için hazırlanan akıllı saatleri sahiplerine teslim etti.

Sosyal belediyecilik alanında yaptığı çalışmaları aralıksız sürdüren ve bu alanda hayata geçirdiği uygulamaları örnek gösterilen Kütahya Belediyesi, şehirde yaşayan görme engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için akıllı saat temin etti. Altınokta Körler Derneği Kütahya Şubesi ve Beyazay Derneği Kütahya Şubesi tarafından Beyaz Baston ve Görme Engelliler Günü'ne özel düzenlenen etkinliklerde akıllı saatleri sahiplerine teslim eden Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “15 Ekim Beyaz Baston Günümüz kutlu olsun. Bu özel günde sizlerle birlikte olmanın onurunu yaşadığımı ifade etmek isterim. Geçen yıl 15 Ekim’de bizden talep ettiniz, sizlere istediğiniz miktarda beyaz baston hediye etmiştik. Bu yılda akıllı şehirde akıllı saat talebi geldi. Bulunduğunuz alanın tanımı ve gideceğiniz yerle ilgili sıkıntılar yaşanıyor denilince bugün sizlere Türkçe konuşan akıllı saat hediye edeceğiz. Az görenlerimiz için ekranda gösterge paneli de var. Alarm özelliği olan, 3 farklı ses çıkaran, suya dayanıklı, pili uzun süre giden, saat başı sesli uyarı veren bir saat olduğu bilgisini verdi arkadaşlarımız. Başkanın onayından ve kalite kontrolünden geçen bir saat. Siz değerli hemşehrilerimize hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.

“YAŞANABİLİR BİR KÜTAHYA  ADINA ÇOK ÇALIŞIYORUZ”
“2019 yılında göreve geldiğimizde derneklerimizin bizden en önemli talebi şuydu; O gün için az miktarda da olsa şehrimizin merkezinde bulunan kılavuz yollarda plastiklerin kış aylarında kaymaya yol açtığı ve mutlaka değiştirilmesi yönünde talepler vardı. En kısa sürede o talebi yerine getirerek önce onları değiştirdik, sonra da olmayan yerlere kılavuz yolları döşedik. Bundan sonra yaptığımız yeni imalatlarda da bunları unutmuyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 50 kilometre kılavuz yolu bu şehre kazandırdık. Biraz önce başkanımız da ifade etti, nüfusuna ve yerleşim alanına göre Türkiye’de bizim gibi il sayısı çok fazla değil. Erişilebilirlik konusunda geçen yıl hizmet binalarını ve yaptığı yeni bazı alanları derneğimizin üyelerinin de içinde bulunduğu komisyonumuz uygun gördü ve erişilebilirlik belgesi aldık. Görme engellilerimize ve diğer engellilerimize yaşanabilir bir Kütahya için çok çalışıyoruz. Şu anda Türkiye’de bizim gibi 51 il belediyeleri içinde Akıllı Şehir uygulamalarını şehrine en fazla kazandıran birinci iliz. Büyükşehirler dahil edildiğinde de Türkiye genelinde beşincisiyiz. Bizim üzerimizde dört büyükşehirimiz var. Hedefimiz Türkiye genelinde ilk üçe girmek. İnşallah onu da başaracağız. 40’ın üzerinde Akıllı Şehir uygulamasını bu şehirde vatandaşlarımızın hizmetine sunarak hizmet kalitesini artıran ve Türkiye’nin her yerinde örnek alınan bir ili ve belediyesi haline geldik. Bu konularda bizleri uyaran vatandaşlarımız başta olmak üzere engelli hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Onlar istedi, bizler yaptık. Böylece şehrimiz, her kesimiyle daha mutlu ve huzurlu hale gelebildi. Sizlerle birlikte olmaktan, sizlere hizmet etmekten çok mutluyuz. Daha güzel günleri inşallah hep birlikte yaşarız” açıklaması yaptı.

Düzenlenen etkinliklere; Kütahya Valisi Musa Işın, MHP Kütahya İl Başkanı Selçuk Alıç, MHP Kütahya Merkez İlçe Başkanı Ayhan Toy, Altınokta Körler Derneği Genel Başkanı Sn. Fermani Kurtel, Altınokta Körler Derneği Kütahya Şubesi Başkanı Sn. İsmail Barış, Beyazay Derneği Kütahya Şube Başkanı Halil Bilgiç, dernek üyeleri ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı. 

YORUM YAP

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Giriş için lütfen tıklayınız

haber yazılımı, haber paketi, haber scripti | Copyright © 2024