×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Tepebaşı Odunpazarı Bölgesel Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Gündem Sağlık Yaşam Spor Eskişehir tanıtım İlçeler Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Kripto Para borsası Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

EEYO’da yapay zekâ konuşuldu

Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Meslek Yüksekokulunda (EEYO) “Üretken Yapay Zekâ ve Mimari Tasarım Eğitiminde Kullanımı” semineri gerçekleştirildi. EEYO Projeksiyon Odası’nda düzenlenen seminerde konuşmacı olarak Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mimarlık Doktora Programı öğrencisi Yüksek Mimar Merve Ünal yer aldı. Seminere EEYO Müdürü Doç. Dr.Zehranur Kaya başta olmak üzere çok sayıda kişi katılım gösterdi.

Eğitim 17/01/2024 15:39 17/01/2024 15:41

A- A+

Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Meslek Yüksekokulunda (EEYO) “Üretken Yapay Zekâ ve Mimari Tasarım Eğitiminde Kullanımı” semineri gerçekleştirildi. EEYO Projeksiyon Odası’nda düzenlenen seminerde konuşmacı olarak Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mimarlık Doktora Programı öğrencisi Yüksek Mimar Merve Ünal yer aldı. Seminere EEYO Müdürü Doç. Dr. Zehranur Kaya başta olmak üzere çok sayıda kişi katılım gösterdi.

Yüksek Mimar Ünal: “Yapay zekanın ilk işlevi insan benzeri ürünler üretmek”

Yapay zekanın günümüzde giderek yaygınlaştığını belirten Yüksek Mimar Merve Ünal konuşmasına şu şekilde devam etti: “ChatGPT ve Midjourney en yaygın kullanılan yapay zekâ araçlarından yalnızca ikisi. Midjourney, metinsel açıklamalardan görüntü oluşturan bir yapay zekâ programı. Prompt adını verdiğimiz bazı metinsel içerikleri kullanıcının üretmek istediği görsellere çeviren bir yapay zekâ aracı. ChatGPT de ‘Natural Language Processing’ dediğimiz doğal dil işlemi kullanan yapay zekanın bir farklı modeli. Sormuş olduğunuz soruları yanıtlamak, bilgi sağlamak, sohbet etmek gibi işlevleriyle geniş bir çerçeveye sahip. Yapay zekâ olarak kendisinin duyguları yok, deneyimleri yok; bu tür içeriklerde bir soru sorduğunuz zaman bir dil modeli olduğunu belirterek bu konularda bizi anlayamayacağını belirtiyor. İlk işlevi insan benzeri metinler üretmek. Kompleks işlerde insan beynini taklit ederek konuşma algılama, metin analizi, görsel üretim gibi konularda yardımcı olmak diyebiliriz.”

Yapay zekâ mimarlık öğrencilerine yardımcı oluyor

Yüksek Mimar Ünal: “ChatGPT ve Midjourney oluşturulurken büyük bir görsel havuzu ile sistem besleniyor. Bir kullanıcı prompt girerek yapay zekadan bir görsel üretmesini istediğinde bu görsel havuzundan aldığı görsellerle özgün bir ürün ortaya çıkarıyor. Bu özgün ürünler ve yapay zekanın kritik alma işlevi mimarlık öğrencilerinin projelerinde onlara fazlasıyla yardımcı oluyor.” dedi.

“Üretken Yapay Zekâ ve Mimari Tasarım Eğitiminde Kullanımı” semineri, uygulama ve soru-cevap kısmının ardından sona erdi.

YORUM YAP

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Giriş için lütfen tıklayınız

haber yazılımı, haber paketi, haber scripti | Copyright © 2024