×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Tepebaşı Odunpazarı Bölgesel Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Gündem Sağlık Yaşam Spor Eskişehir tanıtım İlçeler Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Kripto Para borsası Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

ESKİŞEHİR OSB OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

“ÜRETEN ESKİŞEHİR, GÜÇLÜ TÜRKİYE” Mottosuyla Çalışmaya Devam Edeceğiz

Ekonomi 21/12/2023 12:04 21/12/2023 12:04

A- A+

“ÜRETEN ESKİŞEHİR, GÜÇLÜ TÜRKİYE” Mottosuyla Çalışmaya Devam Edeceğiz

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Olağan Genel Kurulda konuşan Başkan Küpeli, bölgeye yatırımcı ilgisinin kartopu gibi sürekli bir büyüme temposu içinde olduğunu, Üreten Eskişehir, Güçlü Türkiye mottosuyla çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Olağan Genel Kurulu, Özel EOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcilerinin hazır bulunduğu ve Divan Başkanlığını İsmail Kunduracı’nın üstlendiği toplantıda, Yönetim ve Denetim Kurullarının faaliyet raporları ile bölgenin bilanço ve gelir tabloları görüşüldü.  

Genel kurulda söz alan Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, katılımcılara yürütülen çalışmalar, projeler ve OSB’nin son durumu hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Eskişehir OSB’nin toplam büyüklüğünün 34 milyon metrekareye ulaştığını hedeflerinin 50 milyon metrekare büyüklüğe ulaşmak olduğunu aktaran Başkan Nadir Küpeli, “Sizlerin oybirliğiyle tekrardan göreve geldiğimiz 2022 şubat ayından bu yana, yoğun bir şekilde projelerimizi gerçekleştirmek, ülkemiz, sanayimiz ve sizler için çalışmaya devam ediyoruz. Eskişehir sanayimiz, son yıllarda yaptığımız yoğun çalışmaların ve doğru adımların bir sonucu olarak çok ciddi bir büyüme trendi içinde, bölgemizin toplam alan büyüklüğü 34 milyon metrekareye ulaştı. Bu büyüklüğü ile Türkiye’deki 392 OSB içinde ilk sıralarda yer alıyor. İnşallah girişim ve çalışmalarımız tamamlandığında, toplam alanımızı 50 milyon metrekareye çıkarmış olacağız” diye konuştu.

Bölgemizdeki sanayi tesis sayımız 899’a ulaştı

Eskişehir OSB’deki tesis sayısının 899’a ulaştığını söyleyen Başkan Küpeli, “Eskişehir OSB’deki sanayi tesisi sayımız 899’a ulaşmış durumda. Bu tesislerin 642’si fiilen üretimde,204 tanesi inşaat aşamasında ve 53 tanesi ise proje aşamasında. Çalışan sayımız ise 48 bin 500 kişiyi geçmiş durumda. 2025 yılı sonunda, çalışan sayımız önce 55 bin kişiye, 2030’lu yıllarda ise 75 bin kişiye ulaşacak” dedi.

2 yılda 256 yeni sanayi tesisi üretime geçecek

Başkan Küpeli son 7 yılda 560 futbol sahası büyüklüğünde, toplam 4 milyon metrekarelik alanı tahsis ettiklerini ifade ederek, “Son 7 yıllık dönemde, Eskişehir OSB’den 324 yatırımcıya tam 560 futbol sahası büyüklüğünde, toplam 4 milyon metrekarelik bir alanı yeni yatırımları için tahsis etmişiz. Her yıl ortalama 600 bin metrekarelik bir alanı yatırımcılara tahsis ediyoruz. Önümüzdeki 2 yıl içinde Eskişehir OSB’de üretime geçecek yeni sanayi tesis sayısı 256’dır”

Yatırımcı ilgisi kartopu gibi büyümekte

“OSB’mize olan yatırımcı ilgisi hızla büyüyen bir kartopu gibi sürekli bir büyüme temposu içinde” diyen Başkan Küpeli sözlerini şöyle sürdürdü: “Yönetim olarak, yeni yatırımcıları bölgemize kazandırmak için yoğun bir çaba gösteriyoruz. Özellikle katma değer yaratan, yan sanayiye imkân veren büyük yatırımların gelmesi konusuna önem veriyoruz. Son yıllarda sanayi bakanlığımız, cumhurbaşkanlığı yatırım ofisi kanalıyla uluslararası yatırımlar şehrimizi tercih ederken gerek şehir dışından gerekse yerel sanayimizden Eskişehir OSB’ye çok büyük bir yatırımcı ilgisi olduğunu görüyoruz. Artan yatırımcı talebi ve ilgisine cevap vermek üzere mevcut rezerv alanlarımızda hızla kamulaştırmalar yapıyoruz, buraları hizmete açmak için de çalışmalarımız sürüyor. Eskişehir OSB’nin ve sanayimizin büyümesi demek, burada iş yapan birçok sektörün ve işletmelerin de büyümesi, buna bağlı artan istihdam ve ihracat, nihayetinde de Eskişehir ekonomisinin ve ticaretinin daha da hızlı büyümesi demektir. Üreten Eskişehir, Güçlü Türkiye mottosuyla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

YORUM YAP

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Giriş için lütfen tıklayınız

haber yazılımı, haber paketi, haber scripti | Copyright © 2024