×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Tepebaşı Odunpazarı Bölgesel Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Gündem Sağlık Yaşam Spor Eskişehir tanıtım İlçeler Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Kripto Para borsası Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

BÜYÜYEN SANAYİMİZ YENİ YILDA DA EN BÜYÜK GÜVENCEMİZ

Cumhuriyetimizin ikinci asrında da ülkemizin en önemli sanayi üretim merkezlerinden biri olmaya devam edeceğiz.

Ekonomi 29/12/2023 12:49 29/12/2023 12:49

A- A+

Cumhuriyetimizin ikinci asrında da ülkemizin en önemli sanayi üretim merkezlerinden biri olmaya devam edeceğiz.

Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli Cumhuriyetin ikinci asrında çok daha büyük yatırımlara ve işlere imza atacaklarını ifade ederek, “Sürdürdüğümüz çalışmalarla “Türkiye’nin Yeni Yüzyılında” her alanda büyüyen ve gelişen Türkiye’nin en önemli sanayi merkezlerinden biri olmayı, katma değerli ihracatın ve yüksek teknolojili ürünlerin üretiminde uzmanlaşmış dev bir eko sisteme sahip en önemli sanayi üretim merkezlerinden biri olmaya devam edeceğiz” dedi.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli 2024 yılı ve sonrası için beklentileri ve yürütecekleri çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Eskişehir OSB olarak hedeflerimizi yerine getirmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diyen Başkan Küpeli, “Bölgemizde önümüzdeki 5-6 yıllık süreçte gelebilecek tüm büyük veya küçük çaplı her türlü yatırım talepleri sorunsuz bir şekilde karşılanmaya, yatırımcılara en yüksek standartlar ve kalitede alt yapı hizmetlerini kesintisiz sağlamaya devam edeceğiz. Eskişehir OSB olarak alan hedefimiz, 2030 yılına kadar 50 milyon metrekareye hedefine ulaşmaktır. Sanayi ve teknolojinin merkezi olarak bugüne kadar ciddi çalışmalara imza attık. Eskişehir OSB’de halen 899 sanayi tesisi bulunuyor. Bunlardan 642 tanesi fiilen üretimde, 204 tanesi inşaat halinde, 52 tanesi ise proje aşamasında. 2000 yılında OSB’deki fabrikalarda çalışan sayısı 14 bin kişiyken şimdi 48 bin 500 kişiye ulaştı. Bizim dönemimizde kurulmaya başlayan 250’yi aşkın sanayi tesisinin devreye girmesiyle birlikte çalışan sayımız 2025 yılı sonunda 55 bin kişiye, 2030 yılında ise 75 bin kişiye ulaşmış olacak” dedi.

2 yılda 256 fabrika üretime geçecek

Başkan Küpeli 2024 ve 2025 yıllarında Eskişehir OSB’de 256 fabrikanın üretime geçeceğini özellikle İstanbul’dan birçok yatırımcının Eskişehir’e gelmek istediğini aktararak, “Son 7 yıllık dönemde ise Eskişehir OSB’den 324 yatırımcıya 560 futbol sahası büyüklüğünde, toplam 4 milyon metrekarelik bir alanı yeni yatırımları için tahsis ettik. Her yıl ortalama 600 bin metrekarelik bir alanı yatırımcılara tahsis ediyoruz. Önümüzdeki 2 yıl içinde Eskişehir OSB’de üretime geçecek yeni sanayi tesisi sayısı 256. İstanbul ve civar illerdeki birçok sanayi kuruluşu, giderek ağırlaşan metropol yaşamının zorluklarından uzaklaşmak ve yaşam koşullarının çağdaş ve yüksek olmasından dolayı Eskişehir’e gelmek, yerleşmek ve burada üretim yapmak istiyorlar” diye konuştu.

İkinci asırda çok daha büyük işlere imza atacağız

Cumhuriyetin ikinci asrında çok daha büyük yatırımlara ve işlere imza atacaklarını ileten Başkan Küpeli sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eskişehir OSB olarak sürdürdüğümüz çalışmalarla “Türkiye’nin Yeni Yüzyılında” her alanda büyüyen ve gelişen Türkiye’nin en önemli sanayi merkezlerinden biri olmayı, katma değerli ihracatın ve yüksek teknolojili ürünlerin üretiminde uzmanlaşmış dev bir eko sisteme sahip en önemli sanayi üretim merkezi olmaya devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerinin ışığında ve gösterdiği yolda ilerleyerek, Cumhuriyetin ikinci yüzyılında da sanayimizin gelişimine katkı sağlayacak örnek projelerle ülkemize değer katacağız. Türkiye’ye sadece bulunduğu coğrafyanın değil, dünyanın en önemli ekonomik, sınai, askeri ve teknolojik güç merkezlerinden biri haline getirmek için büyük bir azimle çalışmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle 2024 yılının başta şehrimize, Eskişehir OSB’deki tüm üyelerimiz ve çalışanlarımıza olmak üzere tüm dünyada huzurun, sağlığın ve mutluluğun hâkim olduğu, insanların geleceğe umutla baktığı bir yıl olmasını diliyor, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

YORUM YAP

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Giriş için lütfen tıklayınız

haber yazılımı, haber paketi, haber scripti | Copyright © 2024