×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Tepebaşı Odunpazarı Bölgesel Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Gündem Sağlık Yaşam Spor Eskişehir tanıtım İlçeler Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Kripto Para borsası Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

“Çocuğum bana anne dedi bunun tarifi yok!”

Kazım Kurt yönetimindeki Odunpazarı Belediyesi tarafından hayata geçirilen Ahmet Ara Engelsiz Gündüz Bakımevi ve Kreşinde 3-6 yaş arası down sedromlu, otizm ve zihinsel engelli çocuklar eğitim görüyor.

Spor Kültür Sanat Yaşam Sağlık 04/12/2023 12:28 04/12/2023 12:29

A- A+

Kazım Kurt yönetimindeki Odunpazarı Belediyesi tarafından hayata geçirilen Ahmet Ara Engelsiz Gündüz Bakımevi ve Kreşinde 3-6 yaş arası down sedromlu, otizm ve zihinsel engelli çocuklar eğitim görüyor.

Ahmet Ara Engelsiz Gündüz Bakımevi ve Kreşinde eğitim gören özel gereksinimli çocukların velileri, yaklaşık 4 aylık kısa bir süreçte çocuklarının gösterdiği gelişimi anlattı. Çocuklar ve ailelerinin yüzünün güldüğü Ahmet Ara Engelsiz Gündüz Bakımevi ve Kreşi velileri, Belediye Başkanı Kazım Kurt’a teşekkür ederek, “Biz çok mutlu ve huzurluyuz. Öğretmenlerimiz çok şefkatli, çocuklarımıza o kadar güzel bir sevgi ile kucak açıyorlar ki bunu çocuklarımızın gözünde görebiliyoruz” diyor.

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Ahmet Ara Engelsiz Gündüz Bakımevi ve Kreşinde gerçekleşen farkındalık etkinliğine katıldı. Çocuklar ve velileri ile bir araya gelen Başkan Kurt, velilerle sohbet etti. Çocuklarla birlikte resim yapan, oyunlar oynayan Başkan Kurt, etkinlik boyunca çocuklarla keyifli bir zaman geçirdi. Farkındalık etkinliğine katılan veliler ve Başkan Kazım Kurt ile Ahmet Ara Engelsiz Gündüz Bakımevi ve Kreşi, çocukların eğitimi ve gösterdikleri gelişimi konuştuk. Konuşmasına Türkiye’de eğitimle ilgili çok büyük sorunların olduğunu söyleyerek başlayan Başkan Kurt, devletin engelli çocukların eğitimi için yaptığı çok fazla şey olmadığına dikkat çekiyor. Ahmet Ara Engelsiz Gündüz Bakımevi ve Kreşinin yapımında belediyeye destek veren Halil İbrahim Ara’ya teşekkür eden Başkan Kurt, konuşmasına şu şekilde devam ediyor: “Odunpazarı Belediyesi olarak engelli çocuklarımız için özel bir kreş yaptık. Bu kreş, belediyeler açısından Türkiye’de ilkler arasında. Burada bir noktaya dikkat çekmek istiyoruz. Özel gereksinimli çocukların eğitiminde bir sorun vardır, bu sorunun çözümü için de adım atılması gerekir. Biz burada Eskişehir’de, Odunpazarı Bölgesinde yaşayan çocuklarımızın derdine derman olmaya çalışıyoruz. Bunu topluma göstermeye çalışıyoruz. Çocuklarımızın gelişimi de bunun doğru bir yol olduğunu gösteriyor. Eğitim her şeyin ilacıdır. Eğer, devletimiz bu konuda ciddi bir eğitim seferberliği yapar ise engelli çocuklarımızın da birçok şeyi öğrenebileceği ve normal bir yaşam sürdürebileceği anlaşılıyor. Odunpazarı Belediyesi olarak, bunu Eskişehirlilerin dikkatine sunuyoruz; desteklerini bekliyoruz. Engelli çocukları olan hemşehrilerimizin de bize başvurarak, tesislerimizden yararlanmasını istiyoruz.” Ahmet Ara Engelsiz Gündüz Bakımevi ve Kreşi Türkiye’de ilkler arasında olduğu için müfredatın buradaki öğretmenler tarafından belirlendiğine dikkat çeken Başkan Kurt, bu eğitim sayesinde çocuklarda büyük bir gelişme olduğunu söylüyor. Başkan Kurt, bu gelişmenin de eğitimle birçok sorunun çözüleceğinin kanıtı olduğunun altını çiziyor.

“KIZIM BURAYA KOŞARAK GELİYOR” 

Ahmet Ara Engelsiz Gündüz Bakımevi ve Kreşinin ilk velilerinden olan Elif Kenir ile konuşuyoruz. Kenir, konuşmasına; “Ahmet Ara Engelsiz Gündüz Bakımevi ve Kreşinde olmak bizim için gerçekten çok büyük bir şans, çünkü özel gereksinimli çocuklar için bu tip eğitimler yok. Varsa da ya çok az ya da çok pahalı. Bunları düşünerek bizim çocuklarımız için böyle donanımlı ve güzel bir merkez oluşturduğu için Kazım Kurt’a çok teşekkür ediyorum” cümleleri ile başlıyor. Kendilerini çok şanslı hissettiklerini söyleyen Kenir, öğretmenlerin gerçekten çok sıcakkanlı, tecrübeli ve özverili olduğuna dikkat çekiyor. Kadronun ve binanın çok iyi olduğunu belirtiyor Kenir ve devam ediyor; “Emeği geçen herkese gerçekten çok teşekkür ediyorum. Böyle bir yere gerçekten çok ihtiyacımız vardı. Bizim hayatımız hep çok zor. Biz özel gereksinimli çocukların velileriyiz. Burası hem velilere yol gösteriyor hem de çocuklarımızı hayata alıştırıyor. Çocuklarımız burada gündelik yaşam becerilerini kazanıyor. Bilinçsel gelişim olarak ilkokula hazırlanıyorlar. Çocuklarımızın en büyük eksikliği sosyalleşmeleri, bizim ve çocuklarımızın sosyalleşmesi adına çok güzel etkinlikler yapıyorlar. Bizim çocuklarımız dil konuşma anlamında daha geriler. Bunun gelişmesi için çok güzel etkinlikler yapılıyor. Çocuklarımızın öfke kontrollerinde sıkıntı yaşıyoruz, burada bize ve çocuklarımıza öfke kontrolünü öğretiyorlar. Bunlar bizim için çok güzel şeyler. Bize yol gösteriyor” diyor. Temmuz ayında buraya ilk gelen velilerden olduğunu kaydeden Kenir, kızının 3 ay gibi bir sürede gelişim gösterdiğini vurguluyor. “Çocuğum bana anne dedi. Bunun tarifi yok, paha biçilemiyor. Bu çok güzel bir şey” diyen Kenir, konuşmasına şöyle devam ediyor: “Anneanne, baba dedi. Bunlar koordine bir şekilde oldu. Kreşe gidiyor, eve geliyor; bize yol gösteriyorlar. Bunlar hep çarkın basamakları. Biz çok mutlu ve huzurluyuz. Öğretmenlerimiz çok şefkatli, çocuklarımıza o kadar güzel bir sevgi ile kucak açıyorlar ki bunu çocuklarımızın gözünde görebiliyoruz. Kızım buraya koşarak geliyor. Benim kızım otizmli ve gerçekten sosyal problemleri var. Kızım, buraya koşarak geliyor. Benim kesinlikle gözüm arkada değil. Çok mutluyum.”

“ÇOCUĞUMUZUN HER ANINDA GELİŞİM GÖRDÜĞÜMÜZ İÇİN BİZLER DE ANNE BABA OLARAK MUTLU BİREYLER OLDUK”

Konuştuğumuz bir diğer veli de Elif Yazıcı. Çocuğu adına çok mutlu olduğunu söylüyor Yazıcı. Bir dönem kızı için kreş aramış Yazıcı, “Kızım otizmli ve engelli olduğu için her yer kabul etmedi” diyor. Daha sonra Ahmet Ara Engelsiz Gündüz Bakımevi ve Kreşinin reklamını görerek, buraya gelmişler. “İyi ki de gelmişim. Kızım çok fazla gelişim gösterdi. Çok mutluyuz, hayata bir adım önde başlıyoruz. Bu okulun bize çok faydası var. Odunpazarı Belediyesi’ne bizlere değerli olduğumuzu hissettirdikleri için çok teşekkür ediyorum” diyor Elif Yazıcı. Yazıcı’nın kızı da Temmuz ayında başlamış kreşe. Kızındaki gelişimi şu sözlerle anlatıyor: “Kızım Temmuz ayından günümüze çok fazla gelişim gösterdi. Topluma girmekte çok zorlanırdı, markete bile gidemezdik. Evde, sürekli ağlayan bir çocuk vardı. Şimdi, sosyalleşebiliyoruz. Çocuğumla markete çok rahat gidebiliyoruz. Birlikte vakit geçiyoruz. Bizler de çocuklarımıza nasıl davranacağımızı bilmiyorduk, öğretmenlerimiz bizlere de çocuklarımıza nasıl davranmamız gerektiğini anlatıyor, bizleri de eğitiyorlar. Çocuğumuzun her anında gelişim gördüğümüz için bizler de anne baba olarak mutlu bireyler olduk.”

“KISA BİR SÜRE OLMASINA RAĞMEN ÇOK GÜZEL YOL KAT ETTİK”

Zehra Özdemir… Ahmet ara Engelsiz Gündüz Bakımevi ve Kreşine son gelen velilerden. Özdemir’in oğlu Eylül ayında başlamış kreşe. “Benim fiziksel engelli, dil-konuşma zorluğu yaşayan bir çocuğum var. Keşfettik, geldik başladık ve çok da güzel yol kat ettik” diyor Zehra Özdemir. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a ve emeği geçen tüm öğretmenlere teşekkür eden Özdemir, konuşmasına şu sözlerle devam ediyor: “Çok güzel bir kurum olmuş. Kısa bir süre önce başlamamıza rağmen çok büyük verim aldım. Çok memnunum. Bu projelerin devamının gelmesini, bu tür kreşlerin sayısının artmasını rica ediyorum. Kısa bir süre olmasına rağmen, özellikle dil konuşma anlamında çok güzel yol kat ettik. Farklı kurumlardan fizik tedavi desteği alıyoruz ama eğitim konusunda temel çok önemli. Burada da öğretmenlerimiz temel atıyorlar. Güzel günler göreceğiz inşallah, görüyoruz da.”

YORUM YAP

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Giriş için lütfen tıklayınız

haber yazılımı, haber paketi, haber scripti | Copyright © 2024